Meny
Forside
Søråsen 20B 1356 Bekkestua Vis på kart
Telefon: 67 12 55 76 Send oss e-post
Redaktør: Merete Andersen
Mars 2026

Månedsskriv mars

 

Måneden som gikk- februar

Dugnadsånden i Søråsen er god- det var herlig å komme til en grundig nedvasket avdeling, tusen takk.😊

Sosial kompetanse- kunne be om hjelp på en passende måte: I februar ble Tambar og den lille snille ulven spilt i temasamling. Ansatte i barnehagen utspilte situasjoner der barna fikk se ulike måter å be om hjelp på, samt det å tørre å be om dette.
I Søråsen har vi valg, mandag, tirsdag og torsdag. Dette innebærer at man ser på bilde av en valgplakat (oversikt over leker på de ulike avdelingene), går deretter til avdelingen de vil leke på, ser an leken som allerede er der og undersøker om det er plass til å leke der de ønsker å være. Dette fører til lek på tvers av avdelinger og på tvers av alder.

Vi har feiret karneval med selvlaget piñata. I år en halvmåne, noe som passet bra på Troll siden vi har snakket en del om verdensrommet. Sammen med fastelavnskattene, skulle også pinataen pyntes, noe som gjorde at man måtte øve seg på å vente på tur. Samt behandle den ulike pynten varsomt slik at ikke ting skulle gå i oppløsning. Barna er her gode på å hjelpe hverandre. hvis det er noe som oppleves vanskelig, er det alltids noen som tilbyr seg sin hjelp. Det er som regel bare å spørre på en ålreit måte, så er hjelpen alltid nær! Selve dagen ble feiret med brask og bram- karnevalsparade som gikk gjennom alle avdelingene og endte med catwalk på fellesrommet. Her ble det spilt musikk som representerte alle de ulike utkledningene, og for de som ønsket kunne de gå catwalk da «sin» musikk ble spilt. En anledning til å utfordre seg selv til å være i fokus, samtidig som at det var mange muligheter til å kunne be om hjelp dersom det føltes for skummelt å gå alene.
Da pinataen skulle til pers, ser man tydelig en barnegruppe som tar hensyn til hverandre. Det var forståelse for at de yngste skulle få slå først, og flinke til å sitte rolig slik at den som slo fikk nok plass.
Et av barna slutter dessverre hos oss denne våren, noe vi selvfølgelig synes er veldig trist, men vi ønsker han masse lykke til på nye eventyr.
En ny jente begynner i fireårsgruppa i mai, og vi gleder oss til å bli kjent med henne- velkommen skal du være 😊

Årskalender Natur, miljø og teknologi: Februar har vært slik den burde med mye varierende snø, og barna synes det er morsomt med snø som byr på ulike muligheter. Maxibarna har gått ferdig årets skiskole, og progresjonen de har vist på ski har vært morsomt å være vitne til.
I hverdagen forsøker vi å være flinke til å resirkulere, og til å «bruke opp» tegnearket før en henter seg et nytt. Barna vet godt at papp og papir skal i en egen sekk for at vi skal bidra til en bærekraftig utvikling. Vi gjenvinner for eksempel melkekartonger for å lage årets påskepynt.
I samling har Tomas hatt om verdensrommet, noe som opptok barnas interesse i lang tid. Solsystemet ble tegnet opp i fellesskap med barna for å illustrere planetenes plass i forhold til sola. Her er det mye å spennende å lese seg opp på, og er en åpner for ekstremt mye undring!
Fagområdene «kommunikasjon, språk og tekst»: Denne måneden har vi hørt mange ulike rim og sammensetninger av ord som rimer. Barna synes dette er kjempegøy, og foruten samlinger som har omhandlet dette, har det også blitt etterspurt bruk av disse bøkene. Vi synger mange sanger med parrim, dvs at sluttordet i en setning rimer på sluttordet i setningen over. «Hei, hører du hanefar!», og «En liten kylling i egget lå!» er sanger vi ofte synger, og som er med på å gjøre barna kjent med ord som rimer.
Vi er så heldige at vi i Søråsen får besøk av Bakary fra Senegal. Her er det trommeundervisning med påfølgende trommeshow. De barna som vil blir med, og det spilles i grupper på tur. Denne dagen er det munter musikk og sang, og en blir også noe kjent med tempo og takt, samt med hvordan trommen er konstruert for å lage lyden den lager.
Barna på Trollstua er ekstremt glad i å lese, og samtlige kan være i hvilestund i lang tid for å høre flere bøker. Kortspillet Skippo har blitt lært bort til alle de ansatte, og barna er ivrige etter å lære bort slik at det blir flere spillere. Ved siden av det å videreføre kunnskap, skaper spill en arena for koselig prat, telling og samhandling.

Fagområdene «Nærmiljø og samfunn»: Vi strekker oss langt for at dagene i Søråsen skal være både forutsigbare og spennende. Derfor ønsker vi å legge til rette for variasjon i hverdagen. Barna har blitt godt kjent med at de selv kan være med å prege egen hverdag ved å kunne gå på andre avdelinger enn sin egen. Dette fordrer at de kan ta et valg om hvor de vil gå, melder ifra om hvor de går, og at de spør på avdelingen de kommer til om det passer å leke der. Det er en kreativ gjeng som leker alt fra besøk hos frisør til fremvekst av fascinerende byggverk.
Fredager har vi avdelingsdag på Trollstua, og Vegard ville høre barnas ønsker for kommende avdelingsdager. Han tok derfor en runde på om det var noen som hadde noen forslag- og det var det! Ved siden av ønsker om aking og andre uteaktiviteter synes Ask det ville vært ålreit med en dag på spa, mens Tomas og noen andre barn synes det kunne vært artig med en dag i pysjamas. Dette passet Frida ypperlig fordi hun kunne godt tenkt seg en anledning til å gå med havfruedrakta.

Februars siste fredag arrangerte vi derfor Søråsen Spa. Morgenen ble brukt til å lage i stand to behagelige og skjermede avlukker (fordi at på et spa er en til behandling med mennesker man ikke nødvendigvis kjenner, og det skal være en avslappende opplevelse). Dette hadde barna en god plan på da de satte opp skjermbrett midt på den store madrassen, og brukte små puter til å bygge opp for ekstra komfort. Det ble laget billetter til inngangen og skilt på døren for at kundene skulle vite om åpningstider. Flere ville være både behandlere og kunder, og med litt veiledning fra Tomas var de gode på å fordele rollene. For ytterligere komfort ble kundene tilbydd agurkskive over øynene (noe Ask meldte fra om fra start at var en stor greie med hele opplevelsen). Da kundene kom ut fra behandling ble de tilbydd smoothie og skilpaddeblomster fra Vegard i smoothiebaren.

Daglig kosthold i Søråsen:
Det serverer daglige måltider som skal fremme helse. Vi skal bidra til at barna får gode vaner når det gjelder kosthold. Dette gjøres ved at vi serverer grove hjemmebakte rundstykker, grovt brød eller rosagrøt laget av blant annet havregryn og andre gjennomtenkte sunne råvarer, inkludert melk til lunsj. Ut over dette serveres grønnsaker i mange former, blant annet dampet blomkål og brokkoli, gulrøtter, paprika, tomat, agurk etc.. For å begrense mengden prosessert og salt mat, har vi kun to dager der salami inngår i påleggsutvalget.

Måneden som kommer- mars

Sosial kompetanse «Positiv sosial atferd»: Denne måneden skal vi ha fokus på inkludering. Barna skal bli mer oppmerksomme på de barna som ikke deltar i lek, og lære gode måter å inkludere dem på. Som alltid jobber vi med begge sider av saken, og skal lære barna nyttige triks for å komme med i lek og bli inkludert.

Fagområde «Antall, rom, form»: I to måneder er det dette vi skal ha fokus på. Det handler om å få forståelse av størrelser, begreper, mengdeforhold og tall og telling.
Vi skal spille brettspill og kort med både terninger og flyttebrikker. Vi kommer også til å gjøre noen eksperimenter og morsomme aktiviteter for å fremme logisk tankegang og resonering.

Månedens mat «kjøtt»:
Vi har snakket mye om egg i tiden som har vært. Sunget mange sanger om høner, egg og kyllinger, noe som gjør at vi velger kylling som månedens mat. Kanskje finner vi en fugl der det er en del anatomi å studere. Om ikke skal vi se bilde av et tverrsnitt av høne for å se eggets ferd gjennom egglederen. Jeg har andeegg liggende hjemme til ruging, noe som forhåpentligvis er befruktede egg som blir til Indiske løpeender. Føles feil å nevne akkurat dette under månedens mat, men det er fascinerende at egg kan by på så mangt- både for å mette mager, men også å skape et helt nytt liv. Dersom denne prosessen går som det skal, kommer vi til å prate med dere foreldre om å ta med den lille flokken på besøk til barnehagen (Ikke for å spise, men for kos og hygge😊).

9.mars: Vi får besøk av flere studenter som skal ha arbeidsuke i Søråsen- vi gleder oss til flere venner som barna kan leke med!
17.mars: Teater (Gubben og katten- hønsespetakkelet)
27.mars: Velkommen til påskefrokost!
Uke 14: Påskeferie- barnehagen er stengt