Publisert: 15. august 2025 | Sist endret: 15. august 2025 | Forfatter: Marthe Linn Skaali Gjørup

Barnas lille kjøkkenhage

“Gjennom arbeid med fagområdet skal barna få mulighet til å sanse, oppleve, leke, lære og skape med kroppen som utgangspunkt. Gjennom medvirkning i mat- og måltidsaktiviteter skal barna motiveres til å spise sunn mat og få grunnleggende forståelse for hvordan sunn mat kan bidra til god helse.”  Rammeplan for barnehagen

Gjennom barnehageåret 2024–2025 har ett- og toåringene på Lille Roligheden hatt sitt helt eget hageprosjekt: “Barnas lille kjøkkenhage.”

Prosjektet startet høsten 2024, da vi fylte fire pallekarmer med ulike typer løk og ventet spent på våren. I februar sådde vi frø inne, som barna ivrig vannet og passet på. Da plantene var klare til å flytte ut, hjalp vaktmesteren vår til med å sette opp et gjerde og en port slik at grønnsakene kunne vokse trygt og godt.

Underveis fikk vi god hjelp fra hyggelige naboer på Lund, som bidro med jordbærstiklinger og en stor rabarbraplante – som barna selv var med og hentet. I kjøkkenhagen har barna hatt egne hagehansker, små redskaper og vannkanner, slik at alle kunne delta aktivt i stellet.

Det mest spennende av alt har vært å høste det vi har dyrket sammen! Kjøkkenhagen bugnet av tomater, sukkererter, jordskokk, rødløk, rabarbra, jordbær, salat, persille, gressløk, gulrøtter, nepe, poteter og reddiker. Prosjektet har overgått alle forventninger – både i hvor mye vi har fått til å gro, og i hvor mye glede og engasjement barna har vist.

Gjennom ‘Barnas lille kjøkkenhage’ har vi sett hvordan selv de yngste barna kan få nærhet til naturen, lære hvor maten kommer fra og oppleve gleden ved å skape og smake sammen. Nå gleder vi oss til å bruke råvarene i matlaging sammen med barna – og kanskje, hvis vi får det til, selge noen av godsakene på FN-kafeen.